[ strona główna ] : Dziś jest:

Różności : słownik

Zobacz także słownik wyrazów obcych

Angkor Wat
Największa świątynia w Kambodży

Bar Micwa
uroczystość żydowska podkreślająca oficjalne przyjęcie obowiązków i uzyskanie praw: brania udziału w ważnych ceremoniach religijnych, zawierania wiążących kontraktów, zeznawania przed sądami religijnymi, wstępowania w związek małżeński. Prawo żydowskie nie nakłada na dzieci obowiązku przestrzegania przykazań, ale są one zachęcane do tego, po to, aby nauczyły się jak najwięcej o zobowiązaniach, które będą mieć w życiu dorosłym. Chłopcy są zobowiązani do przestrzegania przykazań od 13-go roku życia, a dziewczynki 12-go. Dzieci automatycznie stają się Bar Micwa (Bat Micwa- dziewczynki). Żadne uroczystości, potwierdzające uzyskanie praw i nabycie obowiązków, nie są konieczne. Uroczystości z okazji Bar Micwa to nowy obyczaj, o którym nie ma wzmianki w Talmudzie.

Burj Al Arab Hotel

Najbardziej luksusowy (6 gwiazdek w pięciostopniowej skali hotelarskiej!) i jednocześnie najdroższy hotel świata.

Chanuka
święto żydowskie trwające osiem dni od 25 dnia miesiąca kislew. Upamiętnia ono cudowne wydarzenie z czasów Machabeuszy: niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni.
Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch - drugiego itd. aż do ósmego, kiedy zapalane jest osiem świateł (lamp oliwnych, albo współcześnie - świec). Do tego używany jest charakterystyczny świecznik - menora. Aby rozgłosić wieść o cudzie menorę należy postawić w drzwiach lub na oknie. Ósmego dnia śpiewa się też hymn Maoz Cur.

Dżihad
(z języka arabskiego - zmaganie, walka) to w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań w jakiejkolwiek dziedzinie, podejmowanie trudów dla osiągnięcia wyznaczonego celu. W tradycji europejskiej termin ten często nieprecyzyjnie tłumaczy się jako "święta wojna". W Koranie dżihad oznacza wszelkie starania podejmowane w imię szerzenia i umacniania islamu: zarówno wewnętrzne zmagania wyznawcy, jak i nawracanie "pogańskich" Arabów oraz innych ludów nie wierzących w religie objawione.

Fraktale

Funkcje matematyczne o zadziwiających wykresach (kliknij aby zobaczyć więcej)

Hamas
Harakat al-Muqawamah al Islamija – Islamski Ruch Oporu
Słowo "hamas" oznacza w języku arabskim odwagę i waleczność. Za swój podstawowy cel organizacja ta uważa zbudowanie państwa palestyńskiego rozciągającego się od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan (co pociąga za sobą konieczność zniszczenia Izraela).

Ixtlilto
aztecki bóg tańca; Terpsychora: grecka muza tańca; Hator: egipska bogini tańca :)

Liofilizacja
jest jedną z metod otrzymywania produktów suszonych, jednakże różni się od tradycyjnego suszenia. Metoda oparta jest na suszeniu sublimacyjnym(*) i odbywa się w temperaturze niższej niż 0°C przy bardzo obniżonym ciśnieniu. W procesie liofilizacji surowiec zostaje zamrożony w temperaturze do (-50°C), a następnie woda w postaci kryształków lodu zostaje odparowana w komorach próżniowych. Ostatnim etapem procesu jest końcowe dosuszanie odbywające się w temperaturze 40 - 50°C, które pozwala uzyskać gotowy wyrób o wilgotności 1 – 2%.
(*)Sublimacja – proces zmiany stanu skupienia ze stałego od razu w gazowy z pominięciem stanu ciekłego.

Machu Picchu
lezące wysoko w peruwiańskich Andach zaginione miasto Inków

Mantra




(sanskr. manas=umysł + trajate=łączyć) - w buddyzmie i hinduizmie formuła, werset lub sylaba, której powtarzanie ma pomóc w opanowaniu umysłu, co jest niezbędnym warunkiem dla uzyskania oświecenia bądź wyzwolenia. Czasami traktowana jest jako modlitwa lub zaklęcie, przypisuje się jej rolę magiczną.
Przykłady najbardziej znanych mantr:
- om
- om mani padme hum
- om namo bhagavate vasudevaya
- hare kryszna hare kryszna kryszna kryszna hare hare hare rama hare rama rama rama hare hare

Mamałyga
potrawa popularna w krajach płd.-wsch. Europy; gęste ciasto z kukurydzanej mąki albo kaszy. Odmianą mamałygi jest polenta (włoska potrawa; papka, pierwotnie z mąki kasztanowej, obecnie głównie z kukurydzianej, niekiedy z serem).
Zobacz przepis na mamałygę

Marcepan
jest plastyczną, gęstą i bardzo słodką masą otrzymywaną ze zmielonych migdałów, cukru i olejku migdałowego. Do jego produkcji wykorzystuje się praktycznie wyłącznie migdały z pól uprawnych usytuowanych nad Balatonem, gdzie ze względu na specyficzny mikroklimat orzechy te uzyskują wyjątkowy smak. Marcepan stanowi najbardziej popularną słodycz na Węgrzech.

Menora

siedmioramienny świecznik, jeden z najstarszych religijnych symboli żydowskich. Lampy stojące w dzisiejszych synagogach, zwane ner tamid (wieczne światło) mają właśnie symbolizować menorę.

Minaret
wieża ustawiana przy meczetach i medresach, z której muezzin, pięć razy dziennie, zwołuje wiernych na modlitwę

Nefretete

(dosłownie piękna, która przybyła) - królowa egipska, żona faraona Echnatona.
Pochodzenie Nefretiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką hetycką- co tłumaczyłoby jej imię. Często przyjmuje się także, iż była córką dowódcy wojskowego o imieniu Ay, który wstąpił na tron po śmierci potomków jej męża.
Jako jedyna królowa w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu.

Pumpernikiel
ciemny, razowy chleb, pieczony w formie, lekko zakwaszony, z gruboziarnistej mąki żytniej, często z dodatkiem miodu lub melasy. Do sprzedaży dostarczany jest pocięty na cieńkie kromki i zapakowany w w sposób utrudniający wyschnięcie. Jest pieczywem o długim terminie przydatności do spożycia. Prawdopodobnie pochodzi z Niemiec. Nazwa w języku niemieckim oznaczała w XVII wieku zakalec, trudny do strawienia chleb.

Rosz ha-Szana
z hebrajskiego 'początek roku'; Rosz Haszana, Nowy Rok- pierwszy dzień kalendarza żydowskiego upamiętnia stworzenia świata i przypomina o sądzie Bożym.

Rustykalny
(np styl) wiejski, chłopski, wieśniaczy. Etym. - łac. rusticus 'wiejski' od rus 'wieś; wiejskie obyczaje'.

Seppuku
Japoński rytuał samobójstwa poprzez rozpłatanie mieczem wnętrzności, nazywany również błędnie harakiri ('hara' znaczy brzuch, 'kiri' to rzeczownik odczasownikowy - cięcie). Według tradycji japońskiej to właśnie w brzuchu mieściła się dusza. Rozcięcie brzucha miało być dowodem niewinności samobójcy, który po śmierci oczyszczany był ze wszelkich zarzutów.
Zwyczaj seppuku był praktykowany w Japonii od roku 1170 n.e. Seppuku oficjalne spełniane było na rozkaz cesarza i było karą nie hańbiącą, a nawet zmywającą wszelką hańbę.
Seppuku było zawsze przywilejem wyższych klas. Dokonywane bywało bardzo uroczyście, w odświętnych szatach, często w obecności zaproszonych gości, zawsze prawie w obecności kaiszaku - sekundanta. Polegało na rozcięciu sobie w pozycji klęczącej brzucha z dołu do góry specjalnym sztyletem; kaiszaku w tym samym czasie miał mieczem uciąć samobójcy głowę, aby skrócić jego męki.

Sutra
to nazwa religijnych ksiąg buddyjskich lub hinduskich. W buddyzmie sutry zawierają nauki Buddy: jego wykłady, dyskusje z uczniami i słuchaczami. Termin ten odnosi się również do późniejszych pism dotyczących ważnych nauk, autorstwa uznanych nauczycieli; czasem by odróżnić sutrę Buddy od tekstu nauczyciela, ów tekst był nazywany siastrą.

Talmud
(z hebr. talmud = 'nauka') - jedna z podstawowych, jednak nie-święta księga judaizmu. Formalnie biorąć Talmud jest jedynie komentarzem do Biblijnej Tory

projekt:Szablonownia